Jaka powinna być szkoła przyszłości?

jak-bedzie-wygladala-szkola-przyszlosci

W dzisiejszym świecie zmiany technologiczne, społeczne i ekonomiczne dokonują się coraz szybciej. Współcześni rodzice zastanawiają się, jaka jest idealna edukacja na miarę czasu? Jak powinna wyglądać szkoła przyszłości? Jakie podejścia edukacyjne skutecznie przygotuje uczniów do wyzwań XXI wieku?

Podstawowe zadanie szkoły

Zadaniem szkoły jest kształtowanie umysłu, edukacja jednostki oraz przygotowanie do wyzwań życia codziennego. Biorąc pod uwagę dynamiczne zmiany społeczne, ekonomiczne i technologiczne szkoła powinna ciągle się rozwijać. W erze cyfrowej, która narzuca nam ciągłe zmiany technologii, zmienia się sposób naszego życia. Tradycyjne modele nauczania przestają być wystarczające. Szkoła przyszłości musi być zatem elastyczna oraz interaktywna. Dodatkowo powinna być zorientowana na rozwój umiejętności niezbędnych do funkcjonowania w XXI wieku.

szkoła przyszłości

Jaka powinna być szkoła przyszłości?

Pierwszym krokiem w kierunku szkoły przyszłości jest personalizacja nauki. Każdy uczeń ma indywidualne zdolności, zainteresowania i style uczenia się. Dlatego też szkoła przyszłości powinna stosować metody oraz narzędzia, które dostosowują program nauczania do potrzeb każdego ucznia. To pozwoli na maksymalizację potencjału każdej jednostki i zminimalizowanie występowania luk w edukacji.

Kolejnym ważnym elementem jest rozwój umiejętności miękkich. We współczesnym świecie sukces zawodowy zależy nie tyle od posiadanej wiedzy, ile od umiejętności interpersonalnych. Są nimi między innymi: komunikacja, współpraca, kreatywność i krytyczne myślenie. Szkoła przyszłości powinna skupić się na równoważeniu nauki akademickiej z rozwijaniem powyższych umiejętności. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów na personalizację nauczania oraz rozwój umiejętności miękkich jest edukacja metodą projektów. Taka metoda stosowana jest w szkole Compass. Nauczanie projektowe połączone z pracą indywidualną uczniów daje możliwość zaangażowania się na różnych poziomach zaawansowania w różne części projektu według zainteresowań uczniów. Projekty oferują dużo przestrzeni na ćwiczenie pracy grupowej, negocjacji i komunikacji z innymi uczniami. Uczą również kreatywnego i krytycznego myślenia.

technologia

Nie można zapominać o integracji technologii. Komputery, internet, sztuczna inteligencja stały się już częścią naszego życia oraz procesu nauczania. Szkoły przyszłości uczą dzieci korzystać z nowych technologii. To niezbędna umiejętność do budowania i pogłębiania wiedzy, a także tworzenia i prezentacji projektów, współpracy między uczniami oraz rozwoju kreatywnego i logicznego myślenia. Szkoła przyszłości traktuje zatem technologie jako narzędzie do uczenia się i dzielenia się wiedzą. Jednocześnie uczy swoich podopiecznych bezpieczeństwa w Internecie oraz krytycznego przyjrzenia się źródłom informacji.  

Inteligencja emocjonalna

Inteligencja emocjonalna stanowi kluczowy element wizji szkoły przyszłości. Tradycyjnie edukacja skupia się głównie na rozwoju umiejętności poznawczych. Jednak równie istotne jest kształtowanie zdolności emocjonalnych i społecznych uczniów. Inteligencja emocjonalna obejmuje świadomość własnych emocji oraz umiejętność kontrolowania ich. Dodatkowo charakteryzuje się rozumieniem emocji innych. Odpowiedzialna jest również za budowanie zdrowych relacji międzyludzkich.

szkoła przyszłości

Istnieją różne sposoby budowania inteligencji emocjonalnej uczniów. W Compassie wybraliśmy dwa sprawdzone i znane na całym świecie podejścia. Conscious Discipline Dr. Becky Baiely do rozwoju umiejętności samoregulacji oraz Porozumienie bez Przemocy do budowania relacji opartych na szacunku i empatii.

Szkoła przyszłości powinna być miejscem, gdzie kompetencje emocjonalne i społeczne są aktywnie rozwijane i promowane. Nie powinna być strefą jednokierunkowego przekazu wiedzy, ale centrum wymiany, współpracy i eksploracji. Powinna promować kreatywność, innowacyjność i samodzielne myślenie. Tak, aby uczniowie byli gotowi na nieustannie zmieniający się świat.

Foto: canva.com